5 Elementen
Aarde – nazomer, tussen de seizoenen.
De komende periode staat Thuisreis extra stil bij het element Aarde. Gedurende het hele jaar zal dit de rode draad zijn waar ik mee werk. Dit element is speciaal. Het is de fase waarmee ik elke les start (Elke les bevat de 6 fases, waarin alle elementen aan bod komen) Het hoort bij afstemmen, gronden, aarden, balans, evenwicht, stabiliteit, ritme en stuctuur vinden, maar ook vertrouwen, afkomen van zorgen en twijfels.
In TCM is dit het element waarbij Yin e Yang in balans zijn. De bij behorende organen zijn Milt (inclusief alvleesklier) en Maag. En de Milt-meridiaan en de Maag-meridiaan die vooral stromen aan de voorkant van het lichaam, van gezicht naar de voeten en van de voeten naar de borst.
Er is nog veel meer te vertellen over het element Aarde. Wil je er meer over weten? Vraag het me gerust, ik vind het leuk om er uitgebreid over te vertellen of er een speciale les of workshop van te maken.
Metaal – herfst
Het Metaal element past qua seizoenen helemaal bij de herfst fase. Energetisch gaat het hier namelijk over het zuiveren, los laten, verdriet, rouw, het achter je laten van ballast of zwaarte. Met de bedoeling dat er ruimte komt voor het nieuwe, nieuwe energie, die lichter voelt en opluchting geeft. Dit element heeft ook alles te maken met de ademhaling.
In TCM transformeren we de verdrietige, zware energie, naar moed, lef, bescherming, openheid voor dat wat ons nog meer licht en een fijn gevoel geeft. Transformatie hoort ook helemaal bij de ademhaling, niet gek dus dat de Longen en de Dikke Darm hierbij de bijpassende organen en meridianen zijn. Ook de huid mag je niet vergeten en de ruimte om je heen (aura) de Wei Qi, een soort cocon of ei van persoonlijke ruimte. Maar denk ook aan de neus, geur, weerstand opbouw, trillen schudden, tappen, masseren, acupressuur, schouders, armen, handen en spijsvertering. De energie gaat van Yang naar Yin.
Water – winter
De kracht van water is enorm! En gek genoeg kun je deze kracht het best opdoen door rust, kalmte, stilte, zoals de aarde rust krijgt in de winter. Er lijkt niets te groeien of bloeien, er is niets bijzonders te zien in een winterlandschap.
Maar intern, onder de grond gebeuren evengoed wonderlijke dingen. Zoals in onze slaap, kunnen alle organen rust krijgen, kan alles herstellen, kunnen alle voedingstoffen en indrukken van de dag worden verwerkt, opgenomen.
In onze Westerse samenleving vinden we het soms heel moeilijk om onze gedachten stil te zetten, er ontstaat onrust, chaos, weerstand, een overdaad aan prikkels, die vaak ook kunnen leiden tot overbelasting. We zijn soms een beetje vergeten hoe weer op onze eigen natuur aan te kunnen sluiten tussen al het tumult. Ervaringen, gedachten, emoties bevriezen onze enerQi. De energie van dit element is Yin, maar die energie willen we niet bevroren hebben, maar in een zeer zacht kabbelend beekje, wat een heel zachte stroming heeft in ons lichaam.
De nieren en blaas, de water organen staan in deze periode centraal. Houdt deze warm en verzorg ze liefdevol, met rust, slaap en misschien zachte prettige muziek. Want het oor is het zintuig wat past bij dit element.
Hout – lente
Na de winter komt deze groei fase, groei is er in feite altijd maar nu kan dat super visueel of merkbaar zijn. Deze groei aan energie voel je in de lente vaak extra makkelijk omdat de wereld er dan heel snel totaal anders uit ziet. Deze groeiende energie stijgt omhoog en houdt van patronen en spiralen en maakt de spieren en pezen sterk
We nemen toe in kracht. De energie gaat van Yin naar Yang. Bij passende organen zijn de Lever en de Galblaas en hebben bij passende meridianen aan weerszijde van het lichaam. Zien, visie, focus is hierbij een belangrijk zintuig.
Qua emotie kan te veel stijgende negatieve energie boosheid geven, of frustratie en zelf sabotage, zelfverwijt (boos zijn op jezelf), wat het beter kan gebruiken is compassie, rechtvaardigheid.
Vuur – zomer
Wanneer de zon op zijn hoogste punt staat, de dagen lang zijn en licht zijn, ja dat is de Vuur element periode. Deze energie is Yang, een actieve energie.
Het hart en de Dunne Darm horen bij dit element. Het hart is energetisch en emotioneel als het ware de Keizerin van het leven in jou. Het leven is er mee ontstaan en eindigt wanneer je mooie hart het niet meer doet. Ook merkt het hart alle emoties van je op en past zich altijd aan naar wat het best is voor jou.
Oververhitting is gevaarlijk, maar het houdt wel van die passie, de actie, de hartstocht. Daarom is het Vuur natuurlijk een fantastische combinatie met het water. Het Hout stookt het vuurtje altijd nog meer op, de Aarde geeft dan wat balans, maar Water gaat stomen en daardoor is er van alles mogelijk, het smelt Metaal en daarmee kun je van alles vormen en transformeren.
Dit element bezit namelijk ook iets wat alle elementen kan binden en opliften, versterken en transformeren. Je kunt het op elk moment van de dag inzetten om jezelf en anderen te helpen om het leven een warme boost te geven. De basis activiteit die hierbij altijd past, op welke Thuisreis je ook deelneemt.
Het geheim is liefde, liefde, liefde en in een liefdevolle glimlach geef jij die energie onvoorwaardelijk aan jezelf, aan elke cel in je lichaam, alle systemen hebben hier baat bij en bovendien straalt een ware liefdevolle glimlach ook uit naar buiten, naar anderen die hiermee ook die liefde kunnen ervaren.
